• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site HaritasıAnıl YÜCEL
Özel Eğitimci / Yazar

Telif Hakkı Uyarısı
Her Hakkı Saklıdır ©
Bu web Sitesi ve tüm sayfaları 5846 sayılı Fikir ve Mülkiyet Hakları Kanunu'na tabidir. İnternet sitesinde bulunan hiçbir bilgi; önceden izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden, değiştirilemez, kopyalanamaz ya da dağıtılamaz. Sitenin bütünü veya bir kısmı kaynak gösterilmeden başka bir web sitesinde izinsiz olarak kullanılamaz. Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.
Engelli Adaylarına Açık Mektup!

Sokakta karşılaştığınız görme engelli birinin istediği yere gitmek için ne kadar zorlandığına hiç şahit oldunuz mu? Tekerlekli sandalyesiyle bir kaldırımın başına gelip, geçmek için birilerinden yardım isteyen ve dakikalarca o kaldırımın başında bekleyen birini hiç gördünüz mü? 

Ülkemizde yaklaşık 8,5 milyon engelli bireyin, fiziksel kısıtlamalar yüzünden eğitim ve çalışma hayatlarında önlerine birçok engel çıkmaktadır.

Bunların aşılması, sizin elinizde! 

Hiç düşündünüz mü yaşadığınız yerlerde çok sayıda engelli bireyle karşılaşamamanızın en önemli nedeni onların dış mekânlardan faydalanabilmelerinin çoğu durumda olanaksız olmasıdır. Bu yüzden yaşadığınız yerlerdeki engellilerin büyük çoğunluğu ne yazık ki halen fiziki şartlar ve gerekli çevre düzenlemeleri yapılmadığı için evlerinde hapsedilmiş durumdalar.

Bunları değiştirmek sizin elinizde, yeter ki biraz duyarlı olun. Çevrenizde engelliler için yapılacak düzenlemeler birçok engellinin yaşama katılmasını sağlayacaktır. Yaşadığınız yerlerde Engelliler için yapılan rampalar onlar için bir lüks değil, ihtiyaçtır. 

Farkında mısınız o yüksek kaldırımların engellileri hapsettiğini, unutmayın ki bir ülkenin medeniyet seviyesi, o ülkedeki kaldırımların yüksekliğiyle ters orantılıdır.

Bugün birçok engelli halen ulaşım araçlarını kullanamıyor ve eğer engelliler için ulaşım yoksa yaşadığınız yerlerde ki her tekerlekli sandalyeliyi evlerinde mahkûm etmiş olursunuz.

Çevrenizi hiç incelediniz mi, bir çok mağaza, restoran ve cafeler de halen engellilerin kullanımına uygun düzenlemeler yer almamaktadır. Toplum olarak buna duyarsız kalarak yalnızlığı onların kaderi haline getirdiğimizi biliyor musunuz?

Tıpkı sizler gibi sokağa çıkmak, gezmek, alışveriş yapmak, sosyal ve kültürel etkinliklere katılmak herkesin olduğu gibi engellilerinde hakkıdır. Engellilere karşı göstereceğimiz duyarlılık onların günlük yaşama katılmalarını sağlayacaktır.

Engelli olmak, üretmeye engel değildir. Bir çok yerde engellilere tanınacak iş olanakları onların hayata dahil olmalarını sağlayacak ve çağdaş bir kentleşmenin önünü açacaktır. Bir şehrin sokakların da ne kadar çok engelli görebiliyorsak o şehir o kadar gelişmiştir.

Engellilerimiz için eşit yaşam koşulları oluşturma ve her türlü haklardan eşit yararlanma hakkı istiyoruz.

Bu haklardan faydalanmak engelliye sunulacak bir lütuf değil, onun temel hakkıdır!

Türkiye’de bağıra bağıra yardım isteyen 8,5 milyon sessiz çığlık yaşamaktadır ve onları duymak, anlamak için illa ki bir yakınız mı olmalı? Kardeşiniz, çocuğunuz ya da eşiniz mi olmalı? 

Evet çığlıkları sessiz, çünkü bir engelleri var. 

Peki onları anlamamanız için sizin engeliniz nedir?

ANIL YÜCEL

(Bir Dakika Engelli Olabilir misiniz? Projesi )


  
1337 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
OTİZM TESTİ
Hava Durumu
Saat