• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site HaritasıAnıl YÜCEL
Özel Eğitimci / Yazar

Telif Hakkı Uyarısı
Her Hakkı Saklıdır ©
Bu web Sitesi ve tüm sayfaları 5846 sayılı Fikir ve Mülkiyet Hakları Kanunu'na tabidir. İnternet sitesinde bulunan hiçbir bilgi; önceden izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden, değiştirilemez, kopyalanamaz ya da dağıtılamaz. Sitenin bütünü veya bir kısmı kaynak gösterilmeden başka bir web sitesinde izinsiz olarak kullanılamaz. Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.
Öğrenme Güçlüğü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Öğrenme güçlüğü bir zeka geriliği değildir. Çoğunlukla birlikte görülse bile dikkat eksikliği ve hiperaktivite’den farklı bir durumdur. Eğer çocuğunuzda öğrenme güçlüğü varsa en önemlisi bunu kabul edin. Öğrenme güçlüğü olan çocukların en önemli tedavisi eğitimdir.

Öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklar çoğu zaman bu durumun farkındadırlar ve belli etmemeye çalışsalar bile örneğin eğitim hayatında sınıfındaki birçok arkadaşının gerisinde kaldığını bilir ve bunun için kendilerini kötü hissederler. İşte bu nedenle çoğunlukla dersten kaçma davranışı sıklıkla görülmektedir. Birçoğu doğal olarak derse katılmak istemez ve ödev yapmak onlar için adeta bir işkence haline gelir. Ailelerin bu gibi durumlarda çocuklarını anlamaya çalışmaları ve çocuklarına gerekli desteği sunmaları onların en büyük ilacıdır. 

Asla karıştırmayın bu çocuklarda zeka geriliği yoktur, zekaları normal düzeyde veya üzerindedir. Hatta bazı alanlarda sizi bile şaşırtacak derecede güzel başarılara imza atabilirler. Örneğin bir alanda çok başarılı olmasına karşın diğer alanda yaşının çok altında performans gösterebilir ve işte tamda bu nokta öfkelenmeden onu anlamaya çalışmanız gerekmektedir.

Öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklar çoğunlukla sayıları tanımada, çarpım tablosunu öğrenmede sıkıntı yaşayabilirler. Ama öte yandan öğrenme güçlüğü yaşayan çocukların bir kısmı okuma yazmada çok geri kalmışken, matematik alanında çok başarılı olabilir. Bu kıstasda şunu da unutmayın bu çocuk matematikle daha çok ilgilendiği ve okuma yazmayla ilgilenmediği için başarılı olamıyor değiller, çünkü bu isteğe bağlı ve en önemlisi onların elinde olan bir durum değildir. Bu gerçeği kabullenmeniz öğrenme güçlüğü olan çocukları daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

Peki onlar için neler yapabilirsiniz?

*En önemlisi sabırlı ve hoş görülü olun. 

*Çocuğunuzu kabul edin ve kimseyle kıyaslamayın.

*Her çocuğun kendine ait ilgi ve yetenekleri vardır, çocuğunuzun yapamadıkları üzerinde değil yapabildikleri üzerinde hareket edin.

*Dikkatleri çabuk dağılabilir bu yüzden çalışma sürelerini kısa tutarak, molalar halinde çalışabilirsiniz.

*Çalışma ortamının sessiz ve düzenli olmasına özen gösterin.

*Dikkatlerini yoğunlaştırıcı etkinlikler yararlı olacaktır, örneğin boncuk dizme, ayırma, nesneleri guruplama gibi.

*Özgüvenini kazanması için destek verin, örneğin başaramayacağı işler, sorumluluklar vermek yerine kendisini daha başarılı hissedebileceği görevler verin. 

*Çalışırken birden fazla duyu organına(görsel, işitsel vs) hitap etmeye özen gösterin.

*Çocuğunuzla çalışırken üşenmeyin sık sık tekrar yapın. 

*Öğretmeniyle işbirliği halinde olun ve mutlaka çocuğunuz hakkında bilgi vererek ondan yardım isteyin.

*Okul dışında gerekli destekleyici eğitimin yapılması için farklı alternatiflere ve ilgili eğitim alanlarına yönlendirin.


Anıl YÜCEL

Özel Eğitimci/Yazar

  
2066 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
OTİZM TESTİ
Hava Durumu
Saat