• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site HaritasıAnıl YÜCEL
Özel Eğitimci / Yazar

Telif Hakkı Uyarısı
Her Hakkı Saklıdır ©
Bu web Sitesi ve tüm sayfaları 5846 sayılı Fikir ve Mülkiyet Hakları Kanunu'na tabidir. İnternet sitesinde bulunan hiçbir bilgi; önceden izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden, değiştirilemez, kopyalanamaz ya da dağıtılamaz. Sitenin bütünü veya bir kısmı kaynak gösterilmeden başka bir web sitesinde izinsiz olarak kullanılamaz. Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.
Down Sendromlu Çocukların Ailelerine Tavsiyeler
Down Sendromlu Çocukların Ailelerine Tavsiyeler;

Down sendromu saklanılacak veya utanılacak bir durum değildir, etrafınızı ve çevrenizi bilgilendirdikçe farkındalık artacaktır. Unutmayın siz çocuğunuza nasıl davranırsanız etrafınızdakilerde öyle davranacaktır.

Çocuğunuzun yaşadığı her problemini down sendromuna bağlamayın ve onlarında herkes gibi güçlü oldukları gibi zayıf yönleri olacaktır, aynı şekilde başarılı oldukları kadar, başarısız olacakları alanlarda vardır.

Onları her koşulda sevin ve bunu hissettirin, down sendromlu çocukların kabullenildiğini ve sevildiğini hissetmesi onların duygusal ve sosyal gelişimleri açısında çok önemlidir.

Kesinlikle aşırı korumacı tutumdan uzak durun, onların bağımsız ve tek başına yaşayabilmelerne fırsat verin. 

Çocuğunuza odaklanmayın onu hayatınıza dahil edin, çocuğunuzu farklı ortamlara dahil etmekten çekinmeyin, down sendromlular sıradan bireylerin yaptığı bir çok şeyi yapabilirler ancak onların bunu biraz daha geç yapabildiklerini unutmayın. Bu yüzden sabırlı olun.

Benzer deneyimleri olan ailelerle iletişim kurun onlarla birlikte bilgi alışverişinde bulunun.

Çocuğunuzun okuldaki derslerini takip edin ve derste yapılanları evde tekrar edin.

Onunla bol bol konuşun, sohbet edin ve ilgilenin sizinle iletişim kurmasını sağlayın.


Anıl YÜCEL
Özel Eğitimci/Yazar
  
3128 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
OTİZM TESTİ
Hava Durumu
Saat