• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site HaritasıAnıl YÜCEL
Özel Eğitimci / Yazar

Telif Hakkı Uyarısı
Her Hakkı Saklıdır ©
Bu web Sitesi ve tüm sayfaları 5846 sayılı Fikir ve Mülkiyet Hakları Kanunu'na tabidir. İnternet sitesinde bulunan hiçbir bilgi; önceden izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden, değiştirilemez, kopyalanamaz ya da dağıtılamaz. Sitenin bütünü veya bir kısmı kaynak gösterilmeden başka bir web sitesinde izinsiz olarak kullanılamaz. Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.
Otizmli Çocuklarda Oyun

Otizmli Çocuklarda Oyun Oynamanın Önemi

Oyun becerileri, otizmli çocukların yaşıtlarıyla aynı ortamı paylaşabilmeleri ve onlarla etkileşime girebilmeleri açısından son derece önemlidir. Otizmli çocuklar genellikle oyun oynama konusunda yetersizlik sorunları yaşayabilir ve sosyal oyunları öğrenme konusunda zorlanabilirler. Çünkü bir çok otizmli çocuğumuz oyunları ve oyuncakların amacını anlamakta zorlandıklarından dolayı oyuncakları farklı şekillerde kullanabilirler. Örneğin oyuncağı ağzına alabilir, döndürebilir veya sürekli atabilirler.

Otizmli çocuklarla oyun oynamanız bu alanda çok önemlidir ve onlara bir oyunu başlatma ve bir oyuncakla oyun oynama becerisi kazandırılmaya çalışılmalıdır. Çocuğun sevdiği herhangi bir oyuncakla bu beceri üzerinde çalışılabilir.

 

Ne tür oyuncaklar seçmeliyiz?

Otizmli çocuklarda oyuncak seçimi genellikle çocukla iletişime geçmenizi sağlayacak oyuncakların yer alması onlarla iletişime geçmeniz açısından önemli bir bölümdür. Bu nedenle karşılıklı oyuna imkan veren basit oyuncaklar iletişim kurmanızı kolaylaştıracaktır.

Otizmli Çocuklarla İletişim kurarken nelere dikkat etmeliyiz?


otizmli çocuklarla iletişim kurarken yapılan en büyük hatalardan biri de, Anne ve babaların kullandığı dil ile ilgilidir.Çünkü Anne ve babalar çocuklarıyla oyun oynarken onlara sürekli olarak uzun cümlelerden oluşan sorular yöneltirler, “Bunun adı ne? “,”Hangisi daha büyük?” gibi..  Dolayısıyla uzun cümlelerle kurulan dil çoğu kere çocuk tarafından anlaşılmaz gelebilir. Bunun yerine çocuğun dil seviyesine uygun olarak iletişim kurmak çocuğun dil gelişimi açısından daha uygun olacaktır. Örneğin çocuk tek kelimelik cümleler kurabiliyorsa, onunla en fazla iki kelimelik cümleler kurarak iletşime geçilmelidir. Çocuk top gördüğünde, anne ve babasına “top” diyorsa, anne ve baba da “topu at” demelidir.

 

Otizmli bir çocuğa öğretilebilecek oyun becerileri nelerdir?

-Taklit becerisi,

-Sıra alma becerisi

-Sembolik oyun becerisi

-Bir oyuncakla amacına uygun olarak oynama becerisi

-Yaşıtlarıyla birlikte oynama becerisi

 

Neden onlarla oyun oynamalıyız?

Çocuklarla iletişim kurmanın en etkili yolu oyundur. Mutlaka çocuklarınızla iletişim kurabilmek ve onların gelişimlerini desteklemek için çocuklarınıza zaman ayırın ve onlarla oyun oynayın. Oyun onların eğitimlerinin birer parçasıdır ancak bilgisayarları, tabletleri ellerine verip "eğitici oyun" oynuyor deyip geçiştirmeyin. Mümkünse zaman onlara ayırın ve birlikte oynamaya özen gösterin.

Çocuklarınızla geçirdiğiniz zaman, paylaştıklarınız ve iletişim kurma şeklinizin onların gelişimlerinde çok önemlidir. Sadece 10 dakika birlikte oynadığınız bir oyunla, çocuğunuz hakkında çok şey öğrenebilirsiniz, unutmayın yarın çocuklarınızın anılarında olmak için bugün hayatlarında olmak zorundasınız.

Anıl YÜCEL

Özel Eğitimci/Yazar

  
3702 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
OTİZM TESTİ
Hava Durumu
Saat